Jdi na obsah Jdi na menu

Použití a léčivé účinky

Účinné látky
Máta obsahuje 1–2 % silice, v níž je přes 50 % mentholu, dále jeho estery s kyselinou octovou, přes 10 % menthonu a dalších asi 40 složek. Poměr těchto látek je dosti proměnlivý a má vliv na kvalitu drogy. Estery mentholu a jasmínu dodávají droze žádané aromatické vlastnosti, naopak menthofuran, jehož obsah se zvyšuje při napadení rzí mátovou (Puccinia menthae), je nežádoucí. Dále jsou v nati obsaženy třísloviny (5–10 %) a hořčiny.

 

mata4.jpg

Léčivé účinky
Máta peprná zmírňuje příznaky divertikulitidy a syndromu dráždivého tračníku; pomáhá rozpouštět žlučové kameny; osvěžuje dech. Dalé utišuje svalové bolesti, zmírňuje kašel a slizniční městnání způsobené nachlazením nebo alergií.

 

 

 

 

Použití
Připravte si čaj z několika lístků máty, které vhodíme do vařící vody. Čaj může pomoci i při nachlazení. Na mokrý kašel se máta nedoporučuje, protože podporuje tvorbu hlenu (nejen při rýmě, ale i při svědění a mírné bolesti lze samozřejmě využít mátu i zevně). Ať již užíváte mátový čaj na cokoli, je vhodné udělat vždy jednou za deset dní asi týdenní pauzu, aby si organizmus od poměrně agresivních silic, mohl odpočinout.